Belangrijkste advies bij zeeziekte: niet
lezen. De reisbibliotheek staat praktisch
onaangeroerd in de longroom van de clipper
Stad Amsterdam. In de hoeken zitten ze voor
zich uit te staren, de bleke snoeten die hun maag
onder controle proberen te houden bij windkracht
acht. Of ze liggen in hun hut, waar het
zeewater langs de patrijspoorten kolkt als in een
wasmachine. Ik ben één van hen.
Zo begint het eerste Beagle Bericht vanaf de Stad Amsterdam, het bijna tachtig meter lange zeilschip dat in het kielzog van Darwin de wereld rondvaart. Tussen 13 september en 22 november 2009 verschenen zeven Berichten van mij in de VPRO-Gids, die op deze pagina staan verzameld.
13-9-2009: De lange reis over zee begint. Alleen al in de bovenste meters van de oceaan zit meer leven dan in het oerwoud van wortel tot kruin. Je moet wel goed kijken om dat te zien.
20-9-2009: Op weg naar de Canarische Eilanden ontdekken we een ongenode gast aan boord. Lacerta degusii is een Portugees hagedisje op zoek naar nieuw land. Heel erg Darwin, en ook heel erg verboden in de 21ste eeuw.
27-9-2009: Vanaf Tenerife reizen twee microbiologen mee. Ze hopen op stof dat aan komt waaien uit de Sahara. De bemanning vreest voor Afrikaanse bootvluchtelingen.
4-10-2009: Bij de evenaar is de zee soms spiegelglad. Wekenlang kan je ronddobberen in het niks. Gelukkig hebben we een motor. Maar mogen we die wel gebruiken?
11-10-2009: Charles Darwin was eigenlijk alleen maar te gast op de Beagle. Kapitein FitzRoy was de baas. Wij hebben zijn steek aan boord, en die valt bijna in zee.
18-10-2009: Vanuit het vliegtuig naar Nederland zien we de Stad Amsterdam varen. Het is maar een stipje in de blauwe vlakte; net een micro-organisme.
22-11-2009: Voor een tweede maal vlieg ik naar het schip, dat nu voor anker ligt bij de Argentijnse havenstad Bahia Blanca. Halverwege komt het vliegtuig in een zandstorm terecht. Er klinken rare geluiden uit de motor en de passagiers maken zich zorgen. Maar ik blijf rustig door de gedachte aan een uitgestorven reuzenluiaard.